Prezentownik książkowy | 2019


Prezentowniki książkowe są jednym z tych postów, na które możecie natrafić na wielu blogach (prawdopodobnie nie tylko książkowych) i czasami zastanawiam się czy istnieje rzeczywista potrzeba żebym dorzucała do tego swoje przysłowiowe trzy grosze. Statystyki Złodziejki jednoznacznie wskazują jednak, że jest to coś czego aktualnie najchętniej poszukujecie na blogu. Poza tym, nie ukrywam, że lubię przygotowywać tego rodzaju zestawienie. Przygotowując tegoroczny prezentownik książkowy starałam się wskazać nie tylko nowości wydawnicze, ale także nieco starsze pozycje. Zależało mi na tym, aby nie powielać pozycji z poprzednich postów  - jak wiadomo, książki nie mają daty przydatności i tytuły, które polecałam Wam w ubiegłych latach w podobnego rodzaju postach, wciąż doskonale sprawdzą się jako prezent (zwróćcie uwagę zwłaszcza na edycję prezentownika z 2018 roku, bo jest tam mnóstwo absolutnie fantastycznych tytułów). Część z wymienionych poniżej tytułów to tytuły, które należą do moich ulubieńców, niektóre - niekoniecznie, ale wszystkie z wymienionych pozycji czytałam i mogę je z czystym sumieniem polecić konkretnemu odbiorcy.

Tak jak w poprzednim roku, klikając na konkretny tytuł, zostaniecie przekierowani do księgarni internetowej, która w momencie powstawania posta oferowała najniższą cenę. A teraz, nie przedłużajac - zapraszam Was do zestawienia. 

Podobne posty z poprzednich lat:


Dla miłośników historii o kobietach i relacjach międzyludzkich: W ubiegłym roku polecałam Wam inną powieść Taylor Jenkins Reid, ale w tym nie mogłam nie wspomnieć o <SIEDMIU MĘŻACH EVELYN HUGO>. Wiem, że sporo mówi się o tym tytule, ale nie bez powodu - to opowieść, która podejmuje tematy związane z różnorodnością, doskonale oddaje klimat Hollywood i kreuje niezapomnianą sylwetkę kobiecą. Kolejna pozycja to powieść autorki, o której również już Wam wspominałam w ubiegłych latach - <WIELKA SAMOTNOŚĆ> od Kristin Hannah. Tym razem nie mamy jednak do czynienia z historią osadzoną na tle II wojny światowej, jak w przypadku „Słowika", lecz z opowieścią rozgrywającej się w dzikiej scenerii Alaski. Kristin Hannah pisze o trudnej miłości i walce o przetrwanie. W niektórych sklepach, stacjonarnych i internetowych, możecie natrafić na pakiet obu wspomnianych wyżej powieści autorki (chyba jest on aktualnie dostępny w Biedronce) i jeśli dysponujecie nieco większym budżetem, jest to dobra inwestycja. Dla odmiany, kolejna pozycja, czyli <IMMORTALIŚCI> Chloe Benjamin, nie jest tak popularnym tytułem w książkowej blogosferze. Tymczasem jest to powieść, za którą stoi niesamowicie ciekawy koncept i jego bardzo dobra realizacja. Historia o samotności, strachu i o tym, w jaki sposób pewne wydarzenia mogą zmienić nasze postrzeganie na świat. Następny tytuł - <MATKI> nie jest obecnie dostępny w żadnej ofercie księgarni internetowej, ale wciąż możecie znaleźć go stacjonarnie (podsyłam Wam link do strony Empiku, gdzie możecie sprawdzić, w których dokładnie salonach jest on dostępny). Jeżeli dysponujecie czasem wolnym i nie brak Wam pewnej determinacji, możecie też poszukać powieści Britt Bennett w supermarketach, w koszach z tanią książką (wiem, że była ona dostępna choćby w Carrefourze). To doskonały wybór dla wielbicieli spokojnej prozy - nieco smutnej, ale mądrej historii, traktującej choćby o życiu w małym miasteczku, w cieniu czynów swoich rodziców. Kolejny tytuł to powieść tegorocznej laureatki Bookera - Margaret Atwood <GRACE I GRACE>. Oparta na prawdziwej historii, przedstawia niesamowicie intrygujący kobiecy portret. Doskonały wybór zwłaszcza dla tych czytelników, którzy upodobali sobie „Skazaną" Hannah Kent. <PIKANTNE HISTORIE DLA PENDŻABSKICH WDÓW> to z kolei świetna powieść, opowiadająca historię niecodziennej przyjaźni pomiędzy grupą kobiet, która dodatkowo przybliża nieco czytelnikowi pendżabską kulturę. Ostrzegam natomiast, że w powieści Balli Kaur Jaswal rzeczywiście znajduje się kilka nieco pikantnych historii, więc uważajcie komu wręczacie prezent. Ostatnia pozycja z tej kategorii to gruzińska saga rodzinna - <ÓSME ŻYCIE (DLA BRILKI)>. Nino Haratischwili przybliża losy jednej rodziny na przestrzeni lat  i przeplata je opowieścią o historii i kulturze Gruzji. 

Dla zainteresowanych kulisami innego życia: Niniejsza kategoria została nieco wymyślona na siłę, żebym mogła Wam wspomnieć o dwóch skrajnie różnych tytułach. Pierwszy z nich - <PRZYJACIELE. TEN O NAJLEPSZYM SERIALU NA ŚWIECIE>  - to doskonała propozycja, dla każdego miłośnika amerykańskiego serialu Friends (nawet takiego, który niekoniecznie określa się jako miłośnika książek). Kelsey Miller opowiada nieco ciekawostek zza kulis produkcji, porusza tematy związane z różnorodnością i pisze o fenomenie „Przyjaciół" na całym świecie. <BĘDZIE BOLAŁO: SEKRETNY DZIENNIK MŁODEGO LEKARZA> to z kolei, jak wskazuje sam tytuł, zbiór wpisów lekarza z kilu lat jego pracy w zawodzie. Zaskakująco zabawna, ale przede wszystkim prowokująca do pewnej refleksji pozycja. Warta uwagi, bez względu na zainteresowania potencjalnego obdarowanego (a wiem co mówię, bo sama nie jestem szczególnie zainteresowana tajnikami pracy lekarzy).


Dla wielbicieli historii miłosnych: Mało w tym roku powieści młodzieżowych, bo też i nie przeczytałam ich za wiele w 2019 roku, a wszystkie ulubione poleciłam Wam już w ubiegłych latach. Wszystkim młodszym (i starszym też) romantyczką mogę jednak polecić <DO WSZYSTKICH CHŁOPCÓW, KTÓRYCH KOCHAŁAM> Jenny Han. Bo to niesamowicie urocza i ciepła opowieść o pierwszej miłości, która nie ignoruje istoty wątku rodziny. Miłośnikom komedii romantycznych, zwłaszcza takim z udziałem członków rodziny królewskiej, poleciłabym z kolei powieść <KSIĄŻĘ W WIELKIM MIEŚCIE>. Emma Chase ma niesamowicie lekkie i dowcipne pióro, a jej historia rzeczywiście mogłaby stanowić scenariusz filmowy (to taka wariacja na temat produkcji „Książę i ja", wzbogacona o sceny erotyczne). Kolejne dwie propozycje, to doskonały wybór dla miłośniczek (bądź miłośników) polskich powieści obyczajowych, które niejako rozgrywają się na dwóch płaszczyznach czasowych. Zarówno w przypadku powieści Agaty Przybyłek <BĄDŹ PRZY MNIE ZAWSZE>, jak i tej autorstwa Magdaleny Witkiewicz <CZEREŚNIE ZAWSZE MUSZĄ BYĆ DWIE> wydarzenia, które rozgrywają się w teraźniejszości, przeplatają się z tymi z przeszłości. Ciepłe, opowiadające o miłości historie, które na pewno przemówią do romantycznych dusz. Ostatnia z pozycji to kolejna powieść obyczajowa polskiej autorki, tym razem jednak - w całości osadzona w przeszłości. <TAJEMNICA ZAMKU> powinna przypaść do gustu przede wszystkim tym czytelniczkom, które lubią sięgać po romanse historyczne, ale przeszkadza im w nich zbyt duża liczba scen erotycznych. 

Dla spragnionych niezwykle klimatycznych lektur: Kolejna kategoria to opowieści, które powinny przypaść tym czytelnikom, którzy ponad szybką akcję, cenią sobie klimat, czy dbałość o język <SYRENA I PANI HANCOCK> to doskonały wybór dla wielbicieli twórczości angielskich klasyków. Wysublimowana i niespiesznie poprowadzona historia o społeczeństwie XVIII wieku.  Jeżeli chodzi o kolejną propozycje, wiem, że twórczość Sarah Waters budzi raczej sprzeczne uczucia, ale sama staję się jej coraz bardziej zagorzałą wielbicielką. <KTOŚ WE MNIE> to taka opowieść, w której trudno stwierdzić co jest prawdą, a co wytworem ludzkiego umysłu. Posiada nieco mroczny, duszny i tajemniczy klimat i pozostawia czytelnika z pewnymi pytaniami bez odpowiedzi. Dla wielbicieli „Tajemnej historii", ale także miłośników Szekspira, poleciłabym z kolei <TEATR ZŁOCZYŃCÓW>. M. L. Rio, podobnie jak Donna Tartt, opowiada historię o grupie młodych ludzi i o zbrodni. Ale choć obie opowieści posiadają pewne punkty wspólne, każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa. <TRZYNASTA OPOWIEŚĆ> pod względem klimatu przypomina z kolei wspomnianą już powieść Sarah Waters. Znowu mamy tajemniczą posiadłość, znowu pewne pytania o to co stanowi prawdę, a co nie. Diane Setterfield udaje się też gdzieś nawiązać do miłości do literatury i sztuki prowadzenia opowieści. Podejrzewam, że w związku z premierą nowej powieści autorki w 2020, może być o niej głośno.


Dla wielbicieli mniej lub bardziej tradycyjnych historii z dreszczykiem i tajemnicami: Polecenia książek dla miłośników intryg kryminalnych zaczniemy nieco nietypowo, bo od opowieści, która zamiast uczucia niepokoju, wywołuje uśmiech na twarzy. <ŚLEDZTWO OD KUCHNI CZYLI KLASYCZNA POWIEŚĆ KRYMINALNA O WDOWIE, ZAKONNICY I PSIE (Z KULINARNYM PODTEKSTEM)> to niesamowicie ciepła i zabawna opowieść z wyrazistą postacią głównej bohaterki. Dobry wybór zwłaszcza dla miłośników takich autorów jak Marta Matyszczak, Marta Obuch, Alek Rogoziński czy Olga Rudnicka. Następna pozycja to z kolei prezent idealny dla wielbicieli twórczości Wojciecha Chmielarza. Zresztą, sama przeczytałam <DOM BEZ KLAMEK> właśnie z polecenia autora. To ten rodzaj kryminału, który sama bardzo sobie cenię - dobrze napisany, z ciekawą i nieprzekombinowaną intrygą. Kolejna propozycja, czyli <ŻONA MORDERCY> to dobry wybór dla czytelników, którzy zaczytują się w thrillerach, ale być może trudno jest już im znaleźć w tym gatunku coś nowego. Rachel Caine nie zaskakuje może plot twistami, ale tworzy niezwykle klimatyczną powieść i w ciekawy sposób ujmuje kwestie tego jak ogromną rolę odgrywają obecnie wszelakiego rodzaju media społecznościowe. Jeżeli chodzi o twórczość B. A. Paris sama mam względem niej raczej mieszane uczucia. Ale ta pierwsza, debiutancka powieść, czyli <ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI> jest w moim odczuciu dobrym wyborem dla miłośników gatunku, którzy ponad zaskakujące zwroty akcji (widzicie tutaj jakiś trend?), cenią sobie atmosferę. Kolejna powieść również będzie ciekawym wyborem dla „wyjadaczy gatunku". <MIASTECZKO KŁAMCÓW> wyróżnia na tle innych powieści przede wszystkim forma (w pewnym momencie poznajemy historię niejako „od tyłu"). Uwierzcie mi, osoby, które czytają sporo kryminałów/thrillerów docenią to, że będą mogły posmakować czegoś innego w tym gatunku. <ZDĄŻYĆ PRZED ZMROKIEM> to z kolei doskonały wybór dla wielbicieli tzw. procedurali. Jeżeli macie w swoim gronie miłośników twórczości np. Roberta Dugoniego, warto zapoznać go z serią Tany French. Kolejne pozycje nieco bardziej odbiegają od klasycznego kryminału i jeżeli w ogóle pojawia się w nim motyw jakiejś zbrodni, jest on raczej pretekstem do opowiedzenia większej historii. <OWIECZKI DOBRE, OWIECZKI ZŁE> to niespieszna, spokojna opowieść o małym miasteczku i o tym, z jaką łatwością wydajemy opinie na temat innych. Jeżeli szukacie prezentu dla miłośnika historii o małych społecznościach i łączących ich relacjach, powieść Joanny Cannon będzie doskonałym wyborem. Tegoroczna nowość od Stuarta Turtona - <SIEDEM ŚMIERCI EVELYN HARDCASTLE> będzie z kolei świetnym wyborem dla miłośników nieco bardziej złożonych opowieści. To historia, która posiada niesamowicie oryginalną fabułę, jest świetnie napisana i w jakiś daleki sposób nawiązuje jednak klimatem do klasycznych powieści Agathy Christie. A powieść Blake'a Croucha  <MROCZNA MATERIA> to wybór dla czytelników, którzy cenią historie na pograniczu gatunku - w tym wypadku, połączenie thrillera z powieścią science-fiction. 

*Zdjęcie wykorzystane w poście zostało wykonane pochodzi z Unsplash - Anita Austvika

You Might Also Like

0 komentarze