Kiedy wszystko się zmienia, Lisa De Jong


Lubię mieć w swojej biblioteczce chociaż jedną albo dwie pozycje New Adult, których nie miałam jeszcze okazji przeczytać, na wypadek gdybym nabrała apetytu na romantyczną historię pełną emocji. Może i nie sięgam po powieści NA tak często jak jeszcze w zeszłym roku, ale nie zrezygnowałam, i póki co nie planuję tego zrobić, całkowicie z ich lektury. „Kiedy wszystko się zmienia" trafiła na moją półkę jako walentynkowy prezent-niespodzianka od Panny M. I chociaż poprzednia pozycja spod pióra Lisy De Jong, głównie ze względu na spoilery, nie rozkochała mnie jakoś w sobie, a i ten konkretny tytuł zbierał raczej średnie opinie, miałam dobre przeczucia.

Emery jest skupiona na tym by zdobyć wykształcenie. Stroni od imprez i wszystkiego co kojarzy się z terminem studenckiego życia, a wieczory spędza głównie na nauce. Po tym jak w dzieciństwie została porzucona przez matkę, ma problemy z obdarzaniem zaufaniem drugiego człowieka. W życiu Drake'a liczy się z kolei głównie piłka. Podążając za marzeniami ojca, chłopak zamierza walczyć o swoją sportową karierę, ale na swoich barkach dźwiga znacznie więcej niż oczekiwania kolegów z drużyny. Kiedy Emery i Drake zostają przydzieleni do projektu, nic nie wskazuje na to, że może połączyć ich coś więcej niż wspólna praca. A jednak pojawia się między nimi coś wyjątkowego.

Kiedy wszystko się zmienia" zdecydowanie odbiega charakterem od pierwszego tomu serii Rains. Chociaż lisa De Jong nie stroni od trudnej, bolesnej problematyki związanej z żałobą i poczuciem odrzucenia, ładunek emocjonalny tego tomu nie jest tak ciężki jak w historii Kate. Dodatkowo autorka zmienia scenerie na studencki kampus. Gdyby nie fakt, że w powieści przewija się zarówno postać Kate jak i Beau można by pomyśleć, że te dwie historie nie są ze sobą powiązane. Prawdopodobnie w tym może tkwić przyczyna rozczarowania pewnego grona czytelników. Nie traktowałabym jednak tej zmiany klimatu za wadę, zwłaszcza, że Lisa De Jong doskonale się w nim czuje.

Sam motyw wspólnego projektu - z którego wyciśnięto już chyba wszystkie możliwe kombinacje, stanowi zaledwie wstęp dla całej opowieści. Nie jestem wielbicielką "ping-pongowej" relacji bohaterów - wiecie, to niezdecydowanie postaci czy powinny być razem i powracające w związku z tym konflikty - ale jest coś co w prozie autorki mnie ujęło. Zdecydowanie spodobał mi się sposób w jaki Lisa De Jong wykorzystała przeszłość bohaterów do kreacji ich osobowości. Porzucenie przez bliską osobę czy też jej śmierć, a także wysokie oczekiwania otoczenia mają ogromny wpływ na życie nastolatka i doceniam fakt, że autorka zdecydowała się  to pokazać. Obawy Drake'a czy uda mu się być najlepszym i jego zagubienie czy marzenia, za którymi podąża naprawdę należą do niego czy skupienie Emery na nauce i zaniedbywanie inny aspektów nastoletniego życia są czymś z czym część czytelników może się utożsamić.

Musze przyznać, ze początkowo nie podejrzewałam, że Lisa De Jong doprowadzi swoich bohaterów do takiego finału. I nie chodzi nawet o to, że jakiś szczególnie zaskakujący, bo nie jest, ale nie spodziewałam się, że autorka będzie chciała dotknąć aż tylu tematów. W pewnym momencie pojawia się pewnie uczucie przesytu, trochę jak w trakcie oglądania teen dram. Niby przygląda się temu z zainteresowaniem a problematyka jaka się przewija jest ciekawa i istotna, ale kumulacja wydarzeń w życiu dwójki bohaterów staje się nieprawdopodobna. Lisa De Jong ma chyba tendencje do tego typu działań w swoich powieściach. Trochę szkoda, że nie zdecydowała się chociaż podzielić historii Emery i Drake'a na dwa tomy.

Kiedy wszystko się zmienia" to porządna powieść New Adult, która pomimo pewnej dozy odrealnienia porusza kilka kwestii, z którymi można się utożsamić. Lisa De Jong mnie nie zawiodła, chociaż nie mogę powiedzieć abym była absolutnie zachwycona opowiedzianą historią. Jeśli przepadacie za gatunkiem NA i akceptujecie pewne jego aspekty, zdecydowanie polecam. Możecie czytać „Kiedy wszystko się zmienia" bez znajomości pierwszego tomu, ale miejcie na uwadze, że w fabule pojawia się kilka istotnych spoilerów na temat „Kiedy pada deszcz".

Kiedy wszystko się zmienia” Lisa De Jong; wydawnictwo Filia; Poznań 2016 ★★★½☆

0 comments