Zapowiedzi sierpniowe


Cóż to za zmiany zaszły na Złodziejce Książek! Po długim okresie niepewności i wątpliwości nareszcie zdecydowałam się na to by wprowadzić na blogu pewien powiew świeżości jaki zawsze niesie ze sobą  zmiana szablonu. Spora w tym zasługa Panny M. i naszego wspólnego, nowego projektu - Razem kulturalnie. W poszukiwaniu odpowiedniego wystroju na ów blog wpadło mi w oko coś w sam raz na Złodziejkę a takich znaków od losu się nie ignoruje. Mam nadzieję, że efekt końcowy przypadł Wam do gustu - tymczasem, nie przedłużając już dłużej, zapraszam Was do przyglądnięcia się ciekawym premierą tego miesiąca.

4 SIERPNIA


ZŁODZIEJKA, SARAH WATERS

Niezwykła i zaskakująca historia, utrzymana w duchu powieści Dickensa i Wilkiego Collinsa.
Wiktoriańska Anglia, 1862 rok. Susan Trinder i Maud Lilly mają po osiemnaście lat, obie są sierotami, obie straciły matki w dramatycznych okolicznościach. Sue Trinder, córka złodziejki i morderczyni, mieszka w Londynie przy Lant Street, w domu oszusta i pasera, gdzie codziennie załatwia się brudne interesy. Panna Maud Lilly - wykształcona młoda dama - wychowuje się w Briar, posiadłości wuja - miłośnika i kolekcjonera nader specyficznego gatunku książek. Pewnego dnia losy obu dziewcząt się łączą.

Odkąd wydawnictwo Prószyński zdecydowało się na wznowienie prozy Sarah Waters strasznie ciągnie mnie do powieści owej autorki. Zwłaszcza, że nasłuchałam się na ich temat sporo dobrego - zarówno w blogosferze jak i pośród współpracowników.


6 SIERPNIA

WE DNIE, W NOCY, AGATA KOŁAKOWSKA

Przejmująca opowieść o młodzieńczej nadziei, wielkich niewypowiedzianych marzeniach, życiowych błędach i troskliwej opiece, która czasem wykracza poza nasze wyobrażenia.
Anna ma męża i córkę. Pracuje w firmie zajmującej się aranżacją zieleni. Kiedy wysyła rodzinę na weekend do teściów, w końcu ma czas tylko dla siebie. Podczas wieczornego wina podsumowuje swoje dotychczasowe życie. Chyba nie do końca spełniła swoje młodzieńcze marzenia. Jej mąż także rozminął się z niedawnymi aspiracjami. Mimo wszystko Anna stwierdza, że przecież nie może narzekać. Skoro jednak nie jest źle, to dlaczego nie jest do końca dobrze?

Piotr jest oddanym ojcem dwóch córek i dobrym mężem. Pracuje jako dziennikarz, co jest spełnieniem jego pragnień z młodości. Jednym słowem, ma wszystko, na czym mu zależy. Jednak na tym sielskim obrazku znajduje się rysa widoczna tylko dla niego. Życie Anny i Piotra skrywa sekret, o którym chcieliby bardzo zapomnieć. Przed przeszłością nie da się uciec, ale może można ją zmienić?

Bo po Waszych ostatnich komentarzach aż mi głupio, że nie sięgam częściej po powieści polskich autorów i zamierzam to szybko nadrabiać. A o powieściach obyczajowych pani Kołakowskiej słyszałam już trochę dobrego.


12 SIERPNIA

ODDAM CI SŁOŃCE, JANDY NELSON

JUDE
Czasem nawet najpiękniejszy świat, w którym wschody słońca trwają cały czas, nie może wynagrodzić doznanych krzywd.
Pełna energii buntowniczka zabiegająca o uwagę matki. Samotna i skrycie romantyczna. Podjęła wiele złych decyzji, których skutki musi ponieść.
Kiedyś brat bliźniak był jej najlepszym przyjacielem...
NOAH
Czasem pragniesz czegoś tak bardzo, że jesteś gotów oddać za to cały świat. Nawet słońce.
Noah jest nieśmiały i delikatny. Skonfliktowany z ojcem, silnie związany z matką. Zakochany w sztuce. Marzy o tym, żeby zostać artystą. Jednak staje się kimś, kim nigdy nie chciał być.
Kiedyś on i Jude, jego siostra bliźniaczka, byli nierozłączni…

Zdecydowanie jedna z najbardziej wyczekiwanych prze mnie premier tego miesiąca. Mimo że często opinie zagranicznych booktuberów nie pokrywają się z moimi odczuciami i tak liczę na lekturę zapadającą w pamięci (w tym pozytywnym znaczeniu)


450 STRON, PATRYCJA GRYCIUK

Ktoś musi zginąć, żeby o tej książce zrobiło się głośno...
W świecie w którym wszystko jest na sprzedaż, skrajne i drastyczne posunięcia marketingowe nie dziwią już nikogo. Ale czy ktokolwiek zdecydowałby się na zabójstwo, aby wypromować nową książkę?
Wiktoria Moreau to królowa kryminału, która w przeddzień wyczekiwanej przez miliony czytelników premiery najnowszej książki, zostaje posądzona o zniesławienie. Zamiast cieszyć się ze spotkań z wielbicielami, uczestniczy w procesie sądowym i policyjnym śledztwie w sprawie serii morderstw popełnianych według fabuły powieści jednego z jej największych konkurentów.

Nieznane i fascynujące kobiece oblicze polskiego kryminału!

Kolejne podejście (a przynajmniej plany) do poznawania polskich autorów. Premiera dopiero za tydzień a ja już słyszałam o niej sporo dobrego!


EKSPOZYCJA, REMIGIUSZ MRÓZ

Nieuchwytny zabójca.
Mroczna tajemnica z przeszłości.
Zaskakujący finał.
Termin "ekspozycja" ma przynajmniej pięć znaczeń. Podobnie wieloznaczny jest każdy krok mordercy.
Pewnego ranka turyści odkrywają na Giewoncie makabryczny widok - na ramionach krzyża powieszono nagiego mężczyznę. Wszystko wskazuje na to, że zabójca nie zostawił żadnych śladów.
Sprawę prowadzi niecieszący się dobrą opinią komisarz Wiktor Forst. Zanim tamtego ranka stanął na Giewoncie, wydawało mu się, że widział w życiu wszystko. Tropy, jakie odkryje wraz z dziennikarką Olgą Szrebską, doprowadzą go do dawno zapomnianych tajemnic... Winy z przeszłości nie dadzą o sobie zapomnieć. Okrutne zbrodnie muszą zostać odkupione.

Trylogia z komisarzem Forstem/tom 1

Pośród polecanych polskich autorów Remigiusz Mróz znajduje się chyba w czołówce. A że obecnie jestem w nastroju na kryminały czy thrillery, bliżej mi do sięgnięcia po "Kasację" czy "ekspozycję" właśnie niż np. "Parabellum".


ZBRODNIA W SZKARŁACIE, KATARZYNA KWIATKOWSKA

Każdy miał motyw. Każdy ma alibi.
Rok 1900. Dwór w Jeziorach pod Poznaniem. Trwają gorączkowe przygotowania do ślubu
dziedziczki. Jan Morawski, przystojny, szarmancki i inteligentny ziemianin słynący z
zamiłowania do kryminalnych zagadek pomaga rodzinie w poszukiwaniach skarbu
dziadka.
Nocą pada śmiertelny strzał. Podejrzani są wszyscy.
Na dodatek gospodarze stoją na krawędzi bankructwa, rodzinną posiadłość chce przejąć
pruski zaborca, a panna młoda nie chce wyjść za mąż.
Czy Morawski ocali rodzinę przed hańbą?
Czy można zorganizować wesele w rozpadającym się dworze, w towarzystwie trupa
i pruskiej policji?
Co łączy skarb dziadka, mordercę i szkarłatny pokój?

Wspominałam Wam o tej powieści już przy okazji innych zapowiedzi (bodajże czerwcowych), ale tak długo odkładano premierę w czasie, że postanowiłam, że warto jeszcze o niej przypomnieć. Bo autorka pisze świetne retro kryminały.


CENTRAL PARK, GUILLAUME MUSSO

Najnowsza powieść mistrza thrillera i jednego z najpoczytniejszych pisarzy w historii literatury francuskiej.
8 rano. Alice i Gabriel budzą się na ławce w Central Parku skuci ze sobą kajdankami. Nie znają się i nie pamiętają, żeby się kiedykolwiek spotkali. Poprzedniej nocy Alice bawiła się z przyjaciółkami na Polach Elizejskich, a Gabriel grał na pianinie w dublińskim klubie. Niemożliwe? A jednak… Jak wplątali się w tę niebezpieczną historię? Plamy czyjej krwi znajdują się na koszulce Alice? Dlaczego w jej broni brakuje jednego pocisku?

Ostatnia powieść autora jaką czytałam - "Telefon od anioła" - ogromnie mnie rozczarowała, więc tym razem nie przyglądam się temu tytułowi z takim zainteresowaniem jak zazwyczaj, ale niewykluczone że dam mu jednak jeszcze szansę.

13 SIERPNIA


ZŁĄCZENI, CAROL CASELLA

Do szpitala w Seattle trafia niezidentyfikowana kobieta - ofiara wypadku, którego sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Lekarze walczą o jej życie, ale mijają dni i nie zjawia się nikt, kto pomógłby ustalić jej tożsamość. Czuwa nad nią Charlotte, lekarka, której nie daje spokoju los pacjentki i która stopniowo odkrywa, że łączy je więcej, niż przypuszczała. Postanawia zgłębić zagadkę przeszłości tajemniczej kobiety, co doprowadzi do nieuchronnego zderzenia jej życia zawodowego z osobistym, a ceną prawdy może się okazać jej szczęście. 
Co to znaczy być lekarzem z powołania? Kto ma prawo decydować o dalszym życiu lub śmierci osoby w śpiączce? Czy da się całkiem oddzielić życie prywatne od zawodowego?

Świeża krew wśród autorek klubu "Kobiety to czytają"- chyba zdążyliście zauważyć, że powieści z tej serii zawsze mnie do siebie przyciągają, a ta konkretna pozycja nie jest wyjątkiem od reguły  

20 SIERPNIA


TAK DOBRZE MNIE ZNASZ, A. J. RICH

Trzydziestoletnia Morgan Prager pisze pracę magisterską z wiktymologii w instytucie prawa karnego John Jay College na Manhattanie. Od niedawna jest zaręczona z Bennettem, mężczyzną uwodzicielskim, ale zaborczym i do tego tajemniczym. Pewnego dnia po powrocie do domu znajduje ciało Bennetta...
Morgan próbuje odnaleźć jego rodziców, chcąc powiadomić ich o tragedii... i odkrywa, że ukochany wcale nie był człowiekiem, za którego się podawał. Wszystko, co jej o sobie powiedział było kłamstwem. Tak naprawdę miał kilka narzeczonych i posiadał cechy typowe dla socjopaty. A potem jego inne kobiety, jedna po drugiej, znikają. Nagle śledztwo Morgan w sprawie Bennetta staje się sprawą życia i śmierci: żeby ocaleć, musi się dowiedzieć, kto zabija jego wcześniejsze narzeczone.

Przeczytałam tylko jedną pozycję z serii "Kobieca strona thrillera", ale na tyle dobrą bym czuła się zaintrygowana innym pozycjami wchodzącymi w jej skład. 

26 SIERPNIA


BAJKI, KTÓRE ZDARZYŁY SIĘ NAPRAWDĘ. HISTORIE SŁYNNYCH KOBIET, ANNA MOCZULSKA

Anna Moczulska opisuje historie kobiet, w których życiu bajkowe scenariusze wydarzyły się naprawdę.
Choć może to was zaskoczyć, należały do nich między innymi caryca Katarzyna I, Anna Jagiellonka, Maria Tudor, Barbara Radziwiłłówna, Joanna Szalona czy Elżbieta Bawarska (zwana Sissi).
Niektóre z nich, niczym Śnieżki, musiały stawić czoła Złym Macochom. Losy innych, jak u Kopciuszka, odmieniły się nagle jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki. A jeszcze inne, niby Śpiące Królewny, późno obudziły się do życia i królowania.
I żyły długo i szczęśliwie… choć nie zawsze.
Zdaniem autorki najciekawsze w historii kobiet są zagadki i tajemnice. W swojej książce stara się rozwikłać wiele z nich, docierając do nieznanych i zaskakujących faktów z życia bohaterek.

Nie jestem jakimś historycznym fanatykiem i rzadko sięgam po powieści stricte historyczne, ale ostatnio fascynuje mnie rola jaką odgrywały w ważnych wydarzeniach kobiety. No i to nawiązanie do bajkowych postaci? To może być naprawdę wyjątkowa lektura.

27 SIERPNIA


CO NAS NIE ZABIJE, DAVID LAGERCRANTZ

Książka, na którą czeka cały świat!
Co nas nie zabije  - kontynuacja trylogii Millennium Stiega Larssona napisana przez Davida Lagercrantza.
Mikael Blomkvist przechodzi kryzys i rozważa porzucenie zawodu dziennikarza śledczego. Lisbeth Salander podejmuje duże ryzyko i bierze udział w zorganizowanym ataku hakerów. Ich drogi krzyżują się, kiedy profesor Balder, ekspert w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją, prosi Mikaela o pomoc. Profesor posiada szokujące informacje na temat działalności amerykańskich służb specjalnych. Mikael bez wahania leci do Doliny Krzemowej zbierać materiały do sensacyjnego tekstu, który nie tylko może uratować jego karierę, ale też wpłynąć na losy całego świata.

Możemy się nawet założyć  - to będzie pozycja, o którą spyta się najwięcej osób w księgarni i której egzemplarze wyprzedadzą się równie szybko jak pierwsza partia biografii Simony Kossak. Sama mam jeszcze do nadrobienia dwa poprzednie tomy, ale wiecie - co się odwlecze to nie uciecze

A Wy których premier oczekujecie z największą niecierpliwością?

You Might Also Like

0 komentarze