Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości, Margareta Strömstedt


Chociaż historie pisane z myślą o najmłodszych nie charakteryzują się skomplikowaną fabułą czy wymyślnym stylem nigdy nie wątpiłam w to, że autorzy powieści dla dzieci posiadają chyba najtrudniejsze zadanie spośród wszystkich pisarzy. Wiadomo, ze dzieci to doskonali sędziowie -  którzy nigdy nie ukrywają tego co myślą nawet jeśli słuchasz wolałby się o tym nigdy nie dowiedzieć. Równocześnie jednak trudno tych doskonałych sędziów zadowolić. A jednak istnieją tacy autorzy, którzy potrafią nie tylko zaszczepić w maluchach miłość do słowa pisanego, ale i sprawić, że ich nazwisko na stałe zapadnie w pamięci czytelnika. I do właśnie takich autorów zalicza się Astrid Lindgren.

Mimo że Astrid Lindgren jest chyba jedną z najpopularniejszych i najbardziej uwielbianych pisarek dla dzieci, lwia część jej życia pozostaje dla czytelników tajemnicą. Szwedzka pisarka stroniła od mediów i zdecydowanie ceniła sobie własną prywatność. I jeśli liczycie, ze "Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości" . odkryje wszystkie fragmenty życia autorki, czeka Was raczej spore rozczarowanie. Bo chociaż Margareta Strömstedt nie zapomina o najważniejszych, kluczowych momentach z życia autorki, w trakcie lektury wyraźnie widać, że uszanowała prywatność Astrid Lindgren, wyznaczając pewną nieprzekraczalną granicę - co można zdradzić, a co zachować w sekrecie. 

I tak Margareta Strömstedt przybliża nam w biografii przede wszystkim obraz Astrid Lindgren - pisarki. Nacisk kładzie na dzieciństwa autorki jako na okres, z którego w głównej mierze czerpała inspirację. Co ciekawe Margareta Strömstedt sięga jednak dalej - przybliża nam momenty z życia rodziców Astrid Lindgren czy też historie miejscowości, które stały się następnie miejscami wydarzeń najbardziej znanych i kochanych powieści. Jak wszystkie inne biografie wydane przez Marginesy tak i ta została wzbogacona zdjęciami z rodzinnych zbiorów pisarki.

"Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości" została również wzbogacona o inny ciekawy element. Jako, że Margareta Strömstedt dużą uwagę przykłada do tego jak dane momenty z życia autorki zainspirowały ją w kolejnych latach, często wplata w tekst fragmenty znanych powieści. Poznając kolejne interesujące elementy biografii równocześnie możemy przypomnieć sobie cytaty z takich powieści jak choćby  "Pipi Pończoszanka", "Karlsson z dachu" czy "Dzieci z Bullerbyn" i odkryć je niejako w nowym świetle. Gdyby tego mało owe fragmenty zostają opatrzone ilustracjami z powieści. 

Ciekawym kontekstem do interpretowania twórczości Astrid Lindgren mogą stanowić również przywołane przez Margaretę Strömstedt opinie z jakimi zetknęły się poszczególne tytuły, Zwłaszcza, że śledzi ona ich fenomen w różnych krajach i stara się odnaleźć odpowiedz na pytanie co sprawiło, że konkretne społeczeństwo pokochało akurat ten tytuł. 

Sama oprawa biografii wydaje się idealnie współgrać z jej treścią. "Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości"  zdecydowanie jest pozycją przeznaczoną dla starszego czytelnika, ale barwna okładka i ilustracje wewnątrz pozycji prawidłowo sugerują doznania jakich doświadczymy w trakcie lektury owej biografii - w przeciwieństwie do innych tego typu pozycji, ta napisana przez Margaretę Strömstedt nie tylko pozwala nam na poznanie faktów z życia szwedzkiej pisarki, ale i niezapomnianą, choć nieco krótką podróż w czasy dzieciństwa 

"Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości" kreuje przed nami nowy, a równocześnie bardzo dobrze nam znany obraz autorki. Autorki o niezwykłej pogodzie ducha, którą los jednak nie zawsze oszczędzał. Autorki o ugruntowanych poglądach politycznych. I wreszcie autorki, która kochała i rozumiała dzieci. Biografia napisana przez Margaretę Strömstedt to doskonałe kompendium wiedzy o Astrid Lindgren, ale przede wszystkim o jej twórczości, stanowiąca idealny pretekst do sentymentalnej podróży w czasy dzieciństwa. Jeśli jako dzieciaki zaczytywaliście się w jej historiach, koniecznie przyjrzyjcie się tej pozycji nieco bliżej.

"Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości", Margareta Strömstedt; Warszawa 2015  ★★

You Might Also Like

0 komentarze