Czysta jak łza - Charlaine Harris

TYTUŁ: Czysta jak łza 
TYTUŁ ORYGINAŁU: Shakespeare's Landlord
AUTOR: Charlaine Harris
WYDAWNICTWO:  Znak


Charlaine Harris to popularna autorka międzynarodowych bestsellerów. W swoim życiu tworzyła już wszystko; poczynając na poezji, poprzez sztuki teatralne, a kończąc na powieściach, które przyniosły jej największy rozgłos i sławę. Obecnie mieszka w Arkansas ze swoim mężem i trójką dzieci. Charlaine Harris głównie kojarzona jest dzięki bestsellerowej serii "Czysta krew", która w 2008 roku została przeniesiona na szklany ekran. "Czysta jak łza" stanowi pierwszą część cyklu o Lily Bard, wydanej w Polsce przez wydawnictwo Znak.

Lily Bard to młoda sprzątaczka z bagażem ciężkich doświadczeń, która pragnąc uporać się z przeszłością osiada w miasteczku Shakespeare. Znajdująca ukojenie w porządku i treningach karate, stroniąca od towarzystwa, Lily starannie ukrywa przez lata bolesne tajemnice. Jej uporządkowane życie rozpada się jednak podczas jednej, pozornie nic nieznaczącej nocy, w chwili, gdy Lily staje się mimowolnym świadkiem zbrodni. Znajdując zwłoki Pardona Albee, kobieta znajduje się w samym środku śledztwa. Śledztwa, które wywleka na jaw bolesną przeszłość i rozdrapuje stare rany. 

Lily nie chce mieć nic wspólnego ze sprawą morderstwa wścibskiego właściciela  okolicznych nieruchomości. To dlatego nie podaje swojego nazwiska zawiadamiając policje o dokonanej zbrodni i to dlatego ukrywa przed funkcjonariuszami swój udział w wydarzeniach owej tragicznej nocy. Kiedy jednak prawda i tak wychodzi na jaw, a na domiar złego ktoś wyraźnie stara się jej pokazać, że wie co takiego wydarzyło się przed laty, Lily bierze sprawy w swoje ręce. Nie bacząc na konsekwencje, zamierza znaleźć winnego śmierci Pardona Albee. Sprawy jednak nie do końca układają się po jej myśli, zwłaszcza wówczas, gdy u jej boku nagle pojawia się dwójka mężczyzn, która budzi w Lily dawno zapomniane uczucia.  Kto stoi za zabójstwem Pardona Albee? Jaką przeszłość ukrywa bohaterka? I wreszcie, czy mimo bolesnych przeżyć będzie w stanie wreszcie w pełni cieszyć się życiem?

O twórczości pani Harris słyszałam już naprawdę sporo. Jedni cenili ją za lekkość i umiejętnie poprowadzoną  fabułę, inni z kolei krytykowali jej styl i irytujące w swojej naiwności bohaterki. Jak do tej pory jednak skutecznie udawało mi się unikać spotkania  z twórczością owej autorki. Jak zwykle zresztą, obawiałam się, że lektura nie spełni moich oczekiwań, a czas, który na nią przeznaczyłam, okaże się czasem straconym. Jednak  ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu, spotkanie z twórczością pani Harris mogę zaliczyć do jak najbardziej udanych.

Bohaterką powieści "Czysta jak łza" jest Lily - młoda, samotna kobieta o tajemniczych bliznach znaczących jej ciało, która zajmuje się sprzątaniem okolicznych domów. Nie jest to z pewnością postać idealna. Zgodnie z opiniami internautów zdarzają się momenty, w których zachowanie głównej bohaterki niezmiernie irytuje, jednakże nie jest to zjawisko nagminne i na tyle rażące by zniechęcić czytelnika do lektury. Tak naprawdę, gdyby nie fakt, że niemal szukałam wzrokiem kolejnych mankamentów, właściwie pewnie bym ich nawet nie dostrzegła. O dziwo, to nie postać Lily, a innego z bohaterów najbardziej przeszkadzała mi w lekturze. Marshall Sedak, który w wyobrażeniu autorki miał odgrywać rolę księcia z bajki, sprawiał, że momentami miałam ochotę przeskoczyć do kolejnego rozdziału. Jego zachowanie było nielogiczne i pełne sprzeczności, ale ostatecznie został przeze mnie skreślony dopiero na samym końcu lektury.  

"Czysta jak łza" z pewnością nie jest lekturą, która pozostaje w pamięci dzięki oryginalnemu, pełnemu napięcia wątkowi kryminalnemu. Wręcz przeciwnie, gdyby ocenić powieść Charlaine Harris poprzez pryzmat podobnych dzieł, książka wypada naprawdę słabo. Ktokolwiek kto opisał "Czystą jak łza" jako kryminał, wyrządził jej sporą krzywdę. Powieść zdecydowanie przyciąga nieodpowiednią grupę czytelników. Gdybym sama miała sprecyzować gatunek książki pani Harris, określiłabym ją raczej jako literaturę psychologiczną z wplecionym wątkiem kryminalnym, gdyż fabuła skupia się głównie wokół emocji głównej bohaterki.

Muszę przyznać, że wbrew obawom, byłam zachwycona lekkim stylem autorki i po mistrzowsku poprowadzoną fabułą. Książkę czyta się szybko i przyjemnie i dlatego z niekłamaną przyjemnością w wolnym czasie zapoznam się z pozostałą twórczością autorki.


 8/10

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości portalu Woblink
 

You Might Also Like

7 komentarze