Paranormalność - Kiersten White

TYTUŁ: Paranormalność  
TYTUŁ ORYGINAŁU: Paranormalcy
AUTOR: Kiersten White
WYDAWNICTWO:  Amber


Evie  jest zwykłą nastolatką - uwielbiającą ciuchy i zakochaną w bohaterze ulubionego serialu. W dzieciństwie przewijała się przez dziesiątki rodzin  zastępczych, aż pewnego dnia trafiła do Międzynarodowej Agencji Nadzoru nad Istotami Paranormalnymi i to właśnie tam odkryto jej dar. Evie nie dostrzega iluzji. Widzi to, czego nikt inny nie dostrzega. Od tamtej pory jej życie uległo diametralnej zmianie. Evie nie może chodzić do szkoły, jej najlepszą przyjaciółką jest syrena, a w wolnych chwilach łapie paranormali. 

Mimo licznych niedogodności, Evie czuje się szczęśliwa. Jest jedyna w swoim rodzaju. To dzięki niej paranormalni zostają złapani i umieszczeni pod stałym nadzorem agencji by nie mogli już nikogo skrzywdzić. Tyle że w chwili, gdy do agencji włamuje się tajemniczy Lend, wszystko nagle ulega zmianie. Między Evie i chłopakiem zacieśnia się cienka nić porozumienia. Evie jest szczęśliwa jak nigdy dotąd, równocześnie jednak słowa Lenda wzbudzają w niej niepokój. Czy aby na pewno Evie jest normalną nastolatką? Czy ludzie, których dotąd uznawała za swoją rodzinę, mówią jej całą prawdę? I wreszcie, kto stoi za tajemniczymi morderstwami w świecie paranormalnych?

Kiersten White wykonała kawał dobrej roboty. "Paranormalność" zawiera wszystko czego możemy oczekiwać od romansów paranormalnych z domieszką czegoś absolutnie nowego i fantastycznego. Gremliny? Elfy? Wampiry? A może wilkołaki lub syreny? Proszę bardzo. Tyle, że tym razem wampiry wcale nie są mega przystojnymi młodzieńcami o zabójczym uśmiechu, szepczącymi czule do ucha dramaty Szekspira, a elfy nie mają kolorowych skrzydełek i raczej trudno nazwać je sympatycznymi.

Trudno również nie wspomnieć o doskonale poprowadzonej przez autorkę narracji. Główna bohaterka opowiada nam swoją historię w ujmujący, efektywny sposób, z nutką humoru. O ile w "Cieniach" wzmianki o strojach i fryzurach tylko irytowały, o tyle  w "Paranormalności" zabieg ten działa zdecydowanie na korzyść książki. Czytając powieść pióra Kiersten White, ma się wrażenie, że nic, ale to absolutnie nic, nie znajduje się tam przypadkowo - nawet postawiony na końcu zdania wykrzyknik. 

Książka powinna przypaść do gustu wielbicielom "Darów Anioła". Tak jak i w powieściach pani Clare, tak i w "Paranormalności" akcja pędzi z zawrotną szybkością. Poza tym w obydwu książkach występuje motyw walki z paranormalnymi, których różnorodność nie ogranicza się jedynie do dwóch konkurujących ze sobą gatunków. 

Reasumując, byłam zachwycona twórczością pani White. Niemal zwlekałam z czytaniem książki byle tylko odwlec w czasie moment, w którym będę musiała odłożyć ją na półkę. Z niecierpliwością oczekuję momentu, w którym pojawi się kolejny tom przygód Evie. Książkę polecam wszystkim fanatykom romansów paranormalnych, ale również i tym, którzy  do tej pory nie byli przekonani do tego gatunku literatury. Kto wie, może to właśnie przygody Evie zmienią wasze spojrzenie?

10/10 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wyd. Amber za co serdecznie dziękuję.

You Might Also Like

4 komentarze