niedziela, 25 sierpnia 2013

Cień pamięci - C. J. Clark

TYTUŁ: Cień pamięci
TYTUŁ ORYGINAŁU: When color fades
AUTOR: C. J. Clark
WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka 
MIEJSCE I DATA WYDANIA: Warszawa 2013

Alzheimer to podstępna choroba. Na oślep atakuje swoją ofiarę i niemal niepostrzeżenie okrada ją ze wspomnień oraz życia jakie prowadziła. Choroba, która nie oszczędza nikogo a teraz zaatakowała Anabelle.

Niedawno owdowiała Anabelle nie może pogodzić się ze stratą męża. Stanley stanowił ogniwo łączące ją z córką i to on łagodził wszelkie ich spory. Teraz gdy odszedł, kobieta pogrąża się w samotności i zapomnieniu. I to dosłownie. Anabelle, mimo młodego wieku, cierpi na alzheimera. Choroba zbiera w jej organizmie coraz większe żniwo. Odkąd Stanley nie troszczy się by brała leki, jej stan pogarsza się. Anabelle traci tożsamość, codzienność a nawet wspomnienia. Musi jednak znaleźć pewne czerwone pudełko. Pudełko, które kryje w sobie tajemnice sprzed lat i które Anebelle musi zniszczyć, aby ostatecznie pogodzić się z przeszłością i naprawić relacje z Lily.

„Cień pamięci” to historia, obok której trudno przejść obojętnie. C. J. Clark, ukazując studium podstępnej choroby, gra na emocjach czytelników. Obala krążące od lat stereotypy i  odziera ze złudzeń – Alzheimer to nie tylko choroba ludzi starych. Zaatakować może każdego, nie bacząc na to, ile mieliśmy planów na przyszłość. To także choroba, która niezwykle szybko zbiera swoje żniwo. Anabelle z początku książki i ta, którą  poznajemy pod koniec lektury, wydaje się być inną osobą. A przecież czas w jakim rozgrywa się fabuła nie jest długi, to zaledwie kilka miesięcy.

(...) 

Na całość recenzji zapraszam Was serdecznie na stronie dlalejdis.pl. O tutaj

9 komentarzy:

 1. Książka zapowiada się niezwykle interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
 2. książka zapowiada się ciekawie, ale chyba jednak sobie odpuszcze - nie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się być w moich klimatach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasami lubię takie trudne tematy. Pamiętam, że podobna tematyka była w książce Sparksa "Pamiętnik" i bardzo mi się podobała ta powieść.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj, w wakacje staram się nie czytać takich "przyziemnych" powieści.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka od dawna widnieje na mojej liście "must have". Teraz jestem do niej przekonana w 100 %.

  OdpowiedzUsuń
 7. Smutna historia, ale nie wiem czy chciałabym ją poznać w całości.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się interesująco ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Każdy Wasz komentarz witam z uśmiechem na ustach. Wszystkie niezmiennie stanowią dla mnie zresztą niewyczerpane źródło motywacji. Będę więc wdzięczna za każdy, nawet najmniejszy pozostawiony przez Was ślad i, w miarę możliwości, postaram się na niego odpowiedzieć.
Kala