Zapowiedzi majowe

Gdybym miała wybrać tylko jeden, ukochany miesiąc, bez wątpienia byłby to właśnie maj. Nie mały udział odgrywa tutaj fakt, że 4 maj jest dniem moich urodzin, jednak nie tylko. Po prostu miesiąc ten niemal zawsze wiąże się z mnóstwem cudownych wydarzeń. Maj widocznie jest też jednym z ulubionych dni dla wydawnictw gdyż doprawdy rozpieszczają nas oni wyjątkowymi premierami.

 PIEŚŃ O PORANKU - PAULLINA SIMONS !
8 MAJ

Larissa Stark ma cudownego męża, piękne dzieci oraz dom, który uwielbia. Ale czasami, gdy posiada się wszystko, przestaje to wystarczać. Przypadkowe spotkanie z młodszym nieznajomym mężczyzną odmienia jej idylliczne życie. Larissa zadaje sobie pytanie, czy to, w co do tej pory wierzyła, jest prawdą oraz zastanawia się nad tym, co wydawało się nie do pomyślenia. Ale jeśli odważy się na niemożliwy krok, czym stanie się jej życie? Obojętnie jakiego dokona wyboru, ktoś zostanie zdradzony...

Po części kryminał, po części romans, po części dramat rodzinny jednym słowem idealna książka
Daily Mail.

Uwielbiam prozę pani Simons. Jestem w niej absolutnie zakochana  odkąd tylko przeczytałam "Jeźdźca miedzianego", dlatego też nie mogę się doczekać, kiedy najnowsza powieść autorki znajdzie się w moich rękach

DRUGA STRONA SZCZĘŚCIA - SERE PRINCE HALVERSON
 23 MAJ

Kto kocha dzieci mocniej: biologiczna matka, czy ta, która je wychowała?
Życie niespełna trzydziestoletniej Elli Beene było pełne rozczarowań, dopóki na jej drodze nie stanął Joe - porzucony przez żonę młody fotograf, właściciel sklepu w małej kalifornijskiej miejscowości i ojciec dwójki dzieci. Wdzięczna losowi Ella buduje z Joem nowe życie, przejmując rolę jego żony oraz matki trzyletniej Annie i kilkumiesięcznego Zacha. Sielanka nie trwa długo: Joe ginie w tragicznym wypadku, a Ella zostaje wdową z dwójką dzieci. Na pogrzebie Joego zjawia się rodzona matka Annie i Zacha. Szybko okazuje się, że zamierza upomnieć się o prawo do opieki nad nimi...
Świat Elli rozpada się niczym domek z kart, a ona sama musi nie tylko stawić czoło bólowi po stracie ukochanego mężczyzny, lecz również - kierując się dobrem dzieci - podjąć trudną i bolesną decyzję dotyczącą ich przyszłości.

Proza Halverson urzeka swoim pięknem i skrzy się od emocji, stawiając trudne pytania o to, czym tak naprawdę jest rodzina.
"The Bookseller"

Cenię sobie tytuły wydawnictwa Prószyński i S-ka. Zarówno te lekkie jak i te, które poruszają raczej poważniejszą tematykę. Póki co jeszcze nie zawiodłam się na ich lekturze, także sporo sobie obiecuję po tym tytule.

MIŁOŚĆ W ZIMIE - MAGDALENA BIELSKA
8 MAJ

Coś dla miłośników Małego Księcia, Alicji w Krainie Czarów, obrazów Dalego oraz filmów Tima Burtona.
Opowieść wypełniona zaskakującymi postaciami, obrazami, metafizyką, poezją i finezyjnym humorem. Runda dziewczynka a może kobieta? odbywa z babcią podróż do tajemniczej Aronpei. Cóż to za dziwne miasteczko? Choć urocze, pełno w nim dziwów: manowców i halucynacji, oraz osobliwych postaci. Czy Runda dostanie się stamtąd na wymarzoną planetę i zamieszka wśród smoków?
Nieoczywista, wielowymiarowa bajka-nie-bajka o potędze wyobraźni i o tym, że wyobrażenia często nie przystają do rzeczywistości. 

Kocham całym serduchem "Małego Księcia", uwielbiam "Alicję w Krainie Czarów", a choc obrazów Dalego nie znam, cenię sobie filmy Burtona. Wszystko wskazuje więc na to, że to pozycja w sam raz dla mnie.

DROGIE ŻYCIE - ALICE MUNRO
16 MAJ

Po doskonałym debiucie sprzed 45 lat, Wydawnictwo Literackie przedstawia polskim wielbicielom opowiadań Alice Munro najnowszy tom kanadyjskiej pisarki. Książka Drogie życie miała swoją światową premierę w 2012 roku, a już w maju tego roku trafi do naszych księgarń. Scenerią dla prostych, czasami strasznych, innym razem ciepłych historii stały się tym razem miasteczka otaczające kanadyjskie jezioro Huron. Los niemal wszystkich bohaterów determinują wydarzenia związane z II wojną światową.
Tom Drogie życie to Alice Munro w najlepszym wydaniu.  

Alice Munro zwróciła na siebie moją uwagę dzięki "Tańcowi szczęśliwych dni" jednak również "Drogie życie" sprawiło, że moje postanowienie by nie czytać zbiorów opowiadań stanęło pod znakiem zapytania. Prędzej czy później na pewno sięgnę po owy tytuł.

 WOŁANIE MIŁOŚCI - LISA KLEYPAS
28 MAJ

 Romantyczna opowieść o sile zakazanej miłości.
Był jej najbardziej skandaliczną tajemnicą...
Heath Rayne, uroczy południowiec, wyczekiwał na okazję poznania Lucindy Caldwell, ale nawet mu się nie śniło, że kiedy to nastąpi, ta pełna życia piękność znajdzie się w dramatycznym położeniu, uratował ją bowiem z lodowatej rzeki. Kiedy Lucinda otwiera oczy, ze zdumieniem stwierdza, że jest w objęciach przystojnego nieznajomego o bardzo niebezpiecznej reputacji - mężczyzny, z którym nie powinna mieć żadnych kontaktów, gdyż zabraniają jej tego reguły społeczne i jej własne ostrożne serce. Ale przypadkowe spotkanie roznieca w niej nieodparte pragnienie, które może skończyć się tylko kłopotami. Przecież Lucinda jest zaręczona z człowiekiem bogatym i zajmującym wysoką pozycję w elitach stanu Massachusetts, dlatego nawet cień skandalu mógłby ją zrujnować.
Była wszystkim, czego kiedykolwiek pragnął...
Pomimo usilnych starań Lucindy, by stłumić uczucia do czarującego awanturnika, Heath stanowi dla niej pokusę, której nie może się oprzeć. Pewnego letniego popołudnia ich wzajemna fascynacja wybucha gorącym płomieniem. Jedynym wyjściem jest małżeństwo z mężczyzną, którego Lucinda pragnie, ale prawie nie zna - z mężczyzną, którego tajemnice zagrażają szansie na miłość potężniejszą i bardziej namiętną, niż mogłaby sobie wymarzyć...

Lubię od czasu do czasu zagłębić się w romansie historycznym, a proza pani Kleypas sprawdza się wówczas doskonale. Ciekawa jestem co tym razem mi zaproponuje autorka. 


  DAISY MILLER I INNE OPOWIADANIA - HENRY JAMES
7 MAJ

"Daisy Miller", "Wychowanek", "Łgarz" i "Bestia w dżungli" to cztery spośród ponad stu opowiadań w bogatym dorobku autora. Każde z nich to świat w miniaturze i literackie arcydzieło.
Daisy Miller, jedna z najsłynniejszych bohaterek Jamesa, to postać figlarna i pełna uroku, pozornie tylko próżna i powierzchowna. Swoją odwagą i buntem wobec snobistycznych postaw Europejczyków przełomu stulecia wyznacza drogę wielu bohaterkom literatury współczesnej i może uchodzić za prekursorkę nurtu feministycznego. "Wychowanek" przedstawia portret "światowych" ludzi o wygórowanych ambicjach, widziany przez pryzmat rozważań nauczyciela ich przedwcześnie dojrzałego syna. W "Łgarzu" znów na pierwszym planie mamy postać żeńską, jakże różną od śmiałej Daisy: to kobieta bez reszty zdemoralizowana miłością do męża, wymykająca się jednoznacznej ocenie, cyniczna w swej uległości, a może zakochana bez pamięci? "Bestia w dżungli" to rzecz o dobrowolnej samotności, rodzaj wewnętrznego monologu człowieka odciętego od rzeczywistości, który na rzecz urojonej katastrofy bezwiednie odtrąca to, co w życiu najistotniejsze.

Żaden inny amerykański zbiór opowiadań nie był do tej pory tak często czytany i tak mocno dyskutowany.
"The Nation"

Na mojej półce cierpliwie czeka "Dom na placu Waszyngtona" a ja tymczasem z nieukrywanym zainteresowaniem przyglądam się pozostałej twórczości autora.  Czuję, że się polubimy.

PRZYPŁYW - CILIA & ROLFBORJLIND
8 MAJ

Pierwsza z serii książek, której bohaterami są Tom Stilton i Olivia Rönning
W księżycową noc młoda ciężarna kobieta pada ofiarą okrutnego morderstwa. Przypadkowym świadkiem zbrodni jest mały chłopiec. Śledczemu Tomowi Stiltonowi nie udaje się ustalić motywu, ani znaleźć sprawców morderstwa. Nie zna on nawet tożsamości ofiary.
Kilkadziesiąt lat później Olivia Rönning, studentka Wyższej Szkoły Policyjnej, przygotowuje referat na temat tej brutalnej zbrodni. Korzystając z wszelkich dostępnych źródeł, stara się wyłowić jak najwięcej informacji. Najtrudniej jest jednak dotrzeć do człowieka, który prowadził wtedy śledztwo - Tom Stilton zapadł się pod ziemię...

 Gdy najdzie mnie ochota na kryminał z pewnością zacznę się rozglądać za "Przypływem". Może nie jest to mój czytelniczy priorytet, ale i tak z niekłamaną przyjemnością zagłębiłabym się w lekturze owego tytułu.

SERGIUSZ, CZESŁAW, JADWIGA - MARIA NUROWSKA
14 MAJ

Anna, świeżo upieczona studentka polonistyki, podczas spaceru po promenadzie w Hastings zostaje zagadnięta przez starszego mężczyznę - Sergiusza Piaseckiego. To nazwisko niewiele jej mówi, ale przypadkowe spotkanie wpłynie na jej dalsze życie. Po pięciu latach ponownie przyjedzie do angielskiego kurortu, aby zebrać materiały do biografii pisarza. Autor początkowo niechętny temu pomysłowi, z czasem otwiera się przed swoją rozmówczynią, a tuż przed śmiercią przekazuje jej tajemniczy zielony zeszyt, w którym znajdują się zapiski dotyczące szokującej zagadki z przeszłości, w którą zamieszani byli utalentowany poeta i piękna kobieta...
Sergiusz Piasecki i Czesław Miłosz nigdy nie darzyli się
sympatią. Czy jednak wpływ na ich stosunki miały tylko odmienne poglądy? A może między pisarzami stanęła kobieta? W swojej najnowszej książce Maria Nurowska bada, co mogło podzielić Piaseckiego i Miłosza, nie boi się krytycznie spojrzeć na swoich bohaterów, pisze o wydarzeniach, o których inni biografowie ledwo napomykają. Odważna, bezkompromisowa powieść, która pokazuje obu pisarzy w nowym świetle.

Kolejny polski akcent wśród interesujących majowych zapowiedzi. Co prawda postać Miłosza  nie interesuje mnie może jakoś w dużym stopniu, ale i tak chętnie poczytałabym co też takiego wymyśliła pani Nurowska.

*

I na koniec króka informacja
 
Paullina Simons przyjeżdża w maju do Polski z okazji premiery powieści „Pieśń o poranku”. W sobotę 18 maja spotka się z czytelnikami na Warszawskich Targach Książki, w kolejnych dniach odwiedzi Dyskusyjne Kluby Książki w różnych częściach Polski.

Świat Książki wydał dotąd sześć książek autorki, które rozeszły się w imponującym nakładzie prawie 400 tys. egzemplarzy. W maju ukaże się najnowsza powieść Paulliny Simons „Pieśń o poranku”.

„Pieśń o poranku” opowiada historię dojrzałej kobiety, która w imię miłości do młodego kochanka jest gotowa zaryzykować szczęście rodzinne, stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Jak napisał dziennik Daily Mail, „Pieśń o poranku” to „po części kryminał, po części romans, po części dramat rodzinny - jednym słowem powieść idealna”.

Paullina Simons urodziła się w Leningradzie w rodzinie dysydenckiej. Jej dziadkowie i rodzice, ciężko doświadczeni przez wojnę i komunizm, wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w 1973 roku, kiedy Paullina miała 10 lat. Jest autorką powieści „Dziewczyna na Times Square”, „Tully”, „Czerwone liście”, „Jedenaście godzin”. Powieść „Jeździec miedziany”, a następnie jej kontynuacja: „Tatiana i Aleksander” i „Ogród Letni”, przyniosły autorce światowy sukces.

Spotkania autorskie:
18.05, godz. 14.00 Warszawskie Targi Książki (Stadion Narodowy), Warszawa
20.05, godz. 18.00 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Mickiewicza 5, Bochnia
21.05, godz. 17.00 Biblioteka Śląska, Pl. Rady Europy 1, Katowice
22.05, godz. 18.00 Biblioteka Manhattan, ul. Grunwaldzka 82, Gdańsk

Serdecznie zapraszam na spotkania z autorką (swoją obecność na spotkaniu w Warszawie można potwierdzić tutaj http://www.facebook.com/events/187175234768050/

You Might Also Like

12 komentarze