poniedziałek, 21 stycznia 2013

Przez burze ognia - Veronica Rossi

TYTUŁ: Przez burze ognia
TYTUŁ ORYGINAŁU: Under the never sky
AUTOR: Veronica Rossi
WYDAWNICTWO: Otwarte
MIEJSCE I DATA WYDANIA:  Kraków 2013

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA 

Człowiek zobowiązany jest do przestrzegania pewnych zasad i norm. Owszem, nie musi się z nimi zgadzać,  ale powinien przyjąć do wiadomości oraz zaakceptować fakt, że większość ma uzasadnione podłoże i służy większemu dobru.Sama świadomość istnienia owego przykazu z reguły jednak nie wystarcza. Ludzie, ze swą skłonnością do czynienia wszystkiego na przekór, łamią obowiązujące prawa - dla zabawy, dla chwili adrenaliny czy też dla potrzeby zasmakowania zakazanego owocu. Szkoda, że zapominają, że ponoszą odpowiedzialność za swoje czyny; szkoda, że (zbyt często) spada ona na niewłaściwą osobę.

Aria żyje w Reverie - świecie Stref dostępnych za pomocą specjalnego Wizjera, w którym każda rzez to wytwór komputera. Jej rzeczywistość została oddzielona szczelną kopułą od życia dzikiej natury i Wykluczonych, a przez to może cieszyć się względnym bezpieczeństwem. Aria popełnia jednak błąd. Zaniepokojona przedłużającą się nieobecnością matki, wraz z grupą znajomych przekracza bezpieczne granice. Wszystko przybiera niekorzystny obrót. Aria zostaje niesłusznie oskarżona i ukarana - wygnana do Umieralni nie ma szans na przeżycie.

W brutalnym świecie plemiennych wojen , kanibali i eterowych burz spotyka jednak Perry'ego. Pozbawiony najważniejszej dla niego osoby i wygnany ze swojej osady stanowi jedyną nadzieję dla Arii. Choć oboje nie do końca sobie ufają i mają liczne powody by się nienawidzić, zawierają pakt i postanawiają sobie wzajemnie pomóc.

Osobie aktywnej w blogowym świecie trudno się było ostatnio ukryć przed ową pozycją. Atakowała bezbronnego internautę z każdej możliwej strony a to przy okazji niezwykle optymistycznych recenzji przedpremierowych a to z kolei przy przedstawianiu styczniowych zapowiedzi. Powieść Veroniki Rossi zdominowała blogowy świat zanim znalazła się na księgarnianych półkach . Nawet nie wyobrażacie sobie jak bardzo chciałabym teraz powiedzieć, że bezpodstawnie wywalczyła sobie takową pozycję i należy jak najszybciej o niej zapomnieć. Chciałabym, ale nie mogę bo, podążając drogą większości, po lekturze mogę bez wahania zaliczyć owy tytuł do grona moich ulubieńców.

Historia, którą stworzyła Rossi wyróżnia się przede wszystkim swoją innością. Rozwinięty technicznie świat Reverie, charakterystyczny dla gatunku dystopijnego,  autorka skontrastowała z tym, w którym żyją Wykluczeni; i choć wyglądem znacznie bardziej przypomina nam naszą rzeczywistość, to właśnie on zachwyca czytelnika. Świat poza kopułą to rzeczywistość o niezwykle różnorodnym krajobrazie - poczynając od spalonych słońcem pustyń, a na gęstych, pachnących sosną lasach kończąc. Mimo iż jego obraz zbliżony jest do rzeczywistego świata, spojrzenie Arii pozwala nam go poznać na nowo, od podstaw. Trochę szkoda, że położenie bohaterów nie umożliwia nam w równym stopniu na zapoznanie się z krajobrazem Reverie. Owa rzeczywistość bez wątpienia ma spory potencjał, miejmy więc nadzieję, że autorka rozwinie go w kolejnych częściach.

Narracja, naprzemiennie poprowadzona z punktu widzenia Arii i Perry'ego, pozwala nam natomiast na dokładne poznanie głównych bohaterów.A trzeba przyznać, że na tym polu autorka dała popis swoich umiejętności. Oboje znacznie się od siebie różnią - wychowali się w całkiem odmiennych środowiskach, posiadają również inne doświadczenia życiowe. Wspólnie przeżyte chwile zbliżają ich jednak do siebie i sprawiają, że pewne różnice między nimi zaczynają się zacierać. Veronica Rossi  nakreśliła dokładne i realistyczne sylwetki bohaterów, dając nam możliwość poznania ich emocji i zrozumienia ich postępowania.

Bohaterowie to jednak nie tylko główne postacie - Aria i Perry, ale i inni przedstawiciele Wykluczonych. Veronica Rossi z zaskakującą precyzją nakreśla historię plemion skupiając się na ich tradycjach czy pochodzeniu. Te wplecione między wersami informacje, nadają całości wyjątkowego, nowego smaku.Ciekawym zabiegiem jest również nadanie nadzwyczajnego znaczenia wyostrzonym Zmysłom bohaterów -czuły słuch, doskonały wzrok a w szczególności umiejętność odczytywania cudzych emocji.

Choć autorka posługuje się lekkim acz barwnym i plastycznym językiem, początkowo miałam niewielkie trudności by dać się porwać lekturze. Tempo akcji szybko ulega jednak zmianom, autorka nieustannie stara się zaskoczyć czytelnika i sprawia, że w krótkim czasie trudno "oderwać się od lektury". Szczyt swoich umiejętności (w tym aspekcie) pokazuje zwłaszcza pod koniec powieści - nie tylko przedstawia ważne informacje z przeszłości bohaterów, ale i zmusza do weryfikacji pewnych faktów wysnutych przez czytelnika w trakcie czytania.

Czy polecam? Zdecydowanie. Debiut Veroniki Rossi to mocny akcent na rynku literatury dystopijnej i zapowiedź fenomenalnej trylogii. "Przez burze ognia" to więc nie tylko propozycja dla wielbicieli gatunku, ale i smakoszy literatury. Zajmująca fabuła, ciekawi bohaterowie i umiejętnie rozplanowana akcja to składniki na czytelniczą ucztę przyjemności a debiut Rossi posiada je wszystkie

Ocena: 9,5/10

Za lekturę serdecznie dziękuję wydawnictwu Otwarte


28 komentarzy:

 1. Tyle pozytywnych rzeczy o tej książce da się usłyszeć. Nic tylko trzeba będzie ją przeczytać, bo nie zniosłabym tego, żeby ta pozycja mnie ominęła.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, póki co pozycja zbiera same optymistyczne opinie, ale zdecydowanie jest tego warta ;)
   Trzymam kciuki żeby szybko udało Ci się ją przeczytać.

   Usuń
 2. Właśnie miałam takie przeczucie, że to książka warta uwagi, choć to promowanie jej wszędzie jest nieco przytłaczające. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, trochę ostatnio za dużo tej pozycji wszędzie ;)
   Ale Twoje przeczucia były słuszne.

   Usuń
 3. Czytałam i byłam zachwycona!... Zresztą nadal jestem ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna książka! Naprawdę dobrze się czyta, a fabuła i przygody Arii i Perry'ego wciągają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Rossi wie co Mole Książkowe lubią najbardziej ;)

   Usuń
 5. Kurcze, brzmi nieźle. A wcale ni =e planowałam sięgać po tę ksiązkę! :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brzmi nieźle bo i książka jest naprawdę warta uwagi ;)

   Usuń
 6. kolejna pozytywna recenzja. muszę przeczytać choćby nie wiem co; jednak boję się, że od tych wszystkich pochlebnych opinii będę miała skrzywiony obiektywizm ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie życzę Ci żeby jak najszybciej trafiła w Twoje ręce i nawet przewyższyła oczekiwania ;)

   Usuń
 7. Brzmi niezwykle zachęcająco ;) Może kiedyś trafi również na moją półkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na półce prezentuje się naprawdę zacnie ;)

   Usuń
 8. Chociaż na początku nie zwróciłam na tę pozycję uwagi, to odkąd ujrzałam stronę internetową książki zapragnęłam ją przeczytać. Mam nadzieję, że szybko będę miała taką możliwość!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strona internetowa książki? O!Nawet nie wiedziałam, że taka istnieje ;)

   Usuń
 9. No to chyba się skuszę, bo świetnie się zapowiada, a ja uwielbiam dystopie :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko świetnie się zapowiada, ale i taka jest ;)

   Usuń
 10. Ojejku! Ale, Ci zazdroszczę przeczytania tej książki :) Coś czuję, że jak tylko książka wejdzie na rynek troszkę mi ubędzie zawartości portfela ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W styczniu mój portfel doświadczył diety cud. Jeszcze nigdy nie mógł się pochwalić taką figurą, ale niektórym promocjom (i tytułom!) trudno się oprzeć ;)

   Usuń
 11. Mam w planach ją przeczytać. Zapowiada się świetnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to życzę żebyś jak najszybciej wcieliła swoje plany w życie ;)

   Usuń
 12. Z niecierpliwością czekam na kontynuację :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też już zacieram na nią łapki ;D

   Usuń
 13. Coraz większą mam ochotę na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Zazwyczaj nie czytam takich książek, ale może dla tej zrobię wyjątek, jeżeli tylko napotkam ją na mojej drodze:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Po przeczytaniu tak pozytywnej recenzji, muszę ją mieć. :))

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytałam i również bardzo mi sie podobała, nie pozostaje nic innego, jak czekać na kontynuację :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytałam już mnóstwo pozytywnych recenzji tej książki, toteż nie pozostaje mi nic innego, jak tylko się z nią zapoznać! Mam nadzieję, że i mi przypadnie ona do gustu :).

  OdpowiedzUsuń

Każdy Wasz komentarz witam z uśmiechem na ustach. Wszystkie niezmiennie stanowią dla mnie zresztą niewyczerpane źródło motywacji. Będę więc wdzięczna za każdy, nawet najmniejszy pozostawiony przez Was ślad i, w miarę możliwości, postaram się na niego odpowiedzieć.
Kala